textil2Textilek és törölközők


A török gyapotot generációról generációra szálló tapasztalattal és szakértelemmel termesztik. Hosszú szálú, fésülhető alapanyag, amelyből kivételes puhaságú, erős és nedvszívó anyag készül. A török gyártók világszerte elismert minőségű gyártási és feldolgozási eljárással készült termékeit méltán sorolják a világ legjobb minőségű törölközői közé.
Török textil- és törölközőgyártás

A török gyapotot generációról generációra szálló tapasztalattal és szakértelemmel termesztik. Hosszú szálú, fésülhető alapanyag, amelyből kivételes puhaságú, erős és nedvszívó anyag készül. A török gyártók világszerte elismert minőségű gyártási és feldolgozási eljárással készült termékeit méltán sorolják a világ legjobb minőségű törölközői közé.
A textilek gyártása során a szálas anyagokból fonalat készítenek, és e fonalat használják fel valamilyen kötési technológia segítségével kelmekészítésre. A pamutgyártás során használt technológia ugyanolyan jelentőséggel bír, mint a száltípus. A fésülés, gyűrűsfonat és sodrás mind-mind egyedülálló tulajdonságú fonalat hoz létre. A fésülés eltávolítja a rövidebb, durvább szálakat, melynek eredményeképpen a fonal simább és erősebb lesz. A gyűrűsfonás azt jelenti, hogy hosszabb és rövidebb szálakat sodornak össze szorosan az erősebb, simább és finomabb, a fésüléses eljárással létrehozott fonalnál. A sodrás, mint ahogy a neve is ezt sugallja, a 2,5 cm-es hosszra vonatkozó sodrás számát és szorosságát jelenti. A magasabb sodrásszám erősebb és egységesebb vastagságú, míg az alacsonyabb sodrásszám vagy a „nulla sodort” fonalat csak hosszúszálú fonalhoz lehet felhasználni, amely ezáltal hosszabb bolyhokat eredményez, mely nagyobb nedvszívó-képességet kölcsönöz az anyagnak.

Egyes gyártók szilikonalapú adalékanyagokat használnak, melyek nagyobb puhaságot eredményeznek, az így készült törülközők pedig kevésbé nedvszívók, mint a kezeletlenek. A fésült gyapotot tartják a legjobb alapanyagnak, mivel csak a legjobb minőségű gyapot fésülhető.

Többszínű törölközők
Színes fonalak használatával színmintás törölközők is készíthetők. Egyes gépfajtákon - az ún. jacquard-gépeken - megoldható, hogy egy-egy szemsoron belül tűk nagy csoportjai vagy akár mindegyik tű más-más típusú vagy színű szemet készítsen és ezek elrendezése minden szemsorban változzék, ami nagymértékben bővíti ezeknek a gépeknek a mintázó képességét. A frottír termékek jellemzően, de nem minden esetben hurkolt technológiával készült pamut alapanyagú textíliák.

Jacquard szövés kivitelezési lehetőségei
• Bordűr beszövés
• Hurokkihagyott szövés
• Kétszínű beszövés

A fenti technikák a törölközőkön különféle képek, logók, szín- és formavilágok megjelenítésére szolgáló szövési/hurkolási formák. A jaquard szövés alkalmazásakor a törölközők a megrendelő igényei szerint egyedi gyártásban készülnek.

Köntös alapanyagok - egyfalas frottír , duplafalú frottír, nyírt frottír
Az egyfalas frottírnak csak a külső oldalára kerülnek hurkok, így kedvezőbb árfekvésű, könnyű anyag készül belőle. A duplafalú frottír mindkét oldala hurkolt, így kellemes tapintású, puha és vastag kelme. A nyírt frottírt vastagabbra szőtt duplafalú frottírból állítják elő úgy, hogy a külső oldalán található hurkokat egy nyírógép segítségével rövidre és egyenletesre nyírják. Igen esztétikus, kicsit magasabb árú frottír készül ily módon.

Törölközők, textilek jellemzői
A kötött anyagok tulajdonságait legjobban befolyásoló mérőszámok:
• szemhossz, azaz a szemekben elhelyezkedő átlagos fonalhossz (egy szembe bedolgozott átlagos fonalhossz)
• szemhossz és a kelmét alkotó fonal vastagságának egymáshoz viszonyított aránya • szemsűrűség, azaz a hosszegységre eső szemek száma hossz- és szélességirányban
• területegységre eső szemek száma
• területi sűrűség, azaz a területegységre (leggyakrabban 1 m2-re) eső tömeg (grammban)

A textiliparban a szemhossz a legfontosabb adat, mert ez a felhasznált fonal vastagságával együtt alapvetően meghatározza a többi adatot és ezzel az anyag legtöbb fizikai tulajdonságát. A felhasználókat viszont sokkal inkább a területi sűrűség érdekli, hiszen ez a mérőszáma a törölközők, köntösök vastagságának.

Biopamut
A biopamutból készült termékekkel kedvezünk környezetünknek, bőrünknek, egészségünknek.
A biopamut termesztése során nem engedélyezett a műtrágya használata és ezt állandóan ellenőrzik. Szigorú előírásoknak megfelelően csak olyan vegyszereket alkalmaznak, amik nem károsak az emberi szervezetre.
A "bio" ruhaneműk színezésénél növényi ill. ásványi eredetű anyagokat használnak és mellőzik az optikai fehérítőket. Minden országban ellenőrző felügyelet végzi a vizsgálatokat, hogy tényleg mindent betartanak-e a termesztők, gyártók.
A biopamut termékek mindig külön, jól felismerhető jelzéssel vannak ellátva.

A weboldal használatának folytatásával Ön elfogadja a cookie-k használatát További információk

A cookie beállítások ezen a weboldalon "cookie-k engedélyezve" beállításon vannak, hogy a lehető legjobb böngészési élményt nyújthassuk Önnek. Ha Ön folytatja ennek a weboldalnak a használatát anélkül, hogy megváltoztatná a cookie beállításokat, vagy az alábbi "Elfogadom" gombra kattint, akkor Ön hozzájárul a fentiekhez.

Bezárás